Najlepsze książki o bieganiu cz. 2

W poprzednim artykule (Najlepsze książki o bieganiu cz. 1) umieściłem listę książek, które nazwałem „motywacyjnymi”. Opowiadają one historie biegaczy i triathlonistów, a ich największą wartością jest to, że czyta się je jednym tchem i budzą zarazem podziw jak i chęć dokonania podobnych wyczynów.

W tym miejscu chciałbym przedstawić kolejne kilka pozycji, tym razem niosących wiedzę”techniczną”. Nad tymi książkami można spędzić długie godziny z długopisem i zeszytem leżącym obok, co chwila zapisując kolejne porady, żeby później wpleść je we własne treningi. Te pozycje to prawdziwe studia biegania.

KSIĄŻKI „PORADNIKI”

 

1. BIEGIEM PRZEZ ŻYCIE

Autor: Jerzy Skarżyński

Wydawnictwo: MEGA SPORT Jerzy Skarżyński

To pierwsza pozycja, która wpadła mi w ręce, kiedy przygotowywałem się do moich pierwszych maratonów. To pełne kompendium wiedzy o bieganiu i pozycja obowiązkowa dla każdego, kto rozpoczyna przygodę z bieganiem na poważnie. Znajdziecie tu komplet podstawowych informacji dotyczących wszystkiego związanego z bieganiem i biegaczem. Jerzy Skarżyński omawia wszystko po kolei: każdy możliwy element wyposażenia biegaczy (zarówno ubiór jak i wszelkie dodatkowe akcesoria), zasady odżywiania i nawadniania, technikę biegania, poszczególne środki treningowe (również tutaj), możliwe plany treningowe, a nawet popularne kontuzje biegaczy i jak sobie z nimi radzić. Polecam każdemu jako pierwszy „podręcznik biegacza”.

 

2. BIEGAĆ MĄDRZE

Autor: Richard Benyo

Wydawnictwo: Inne Spacery

To nie jest typowy podręcznik, który zarzuci Cię wykresami, tabelkami i setkami wzorów matematycznych. Wręcz przeciwnie – uczy żeby przede wszystkim mieć umiar. Omawia wszystkie elementy ważne dla biegaczy i wskazuje, gdzie często przesadzamy i skąd biorą się nasze problemy i kontuzje oraz jak należy postąpić żeby osiągać postępy w , a przy tym cieszyć się każdą chwilą w biegu. Porady, które tu znajdziemy, pochodzą od 15 współautorów książki, prawdziwej plejady gwiazd tworzących historię amerykańskiego biegania.

 

3. BIEGANIE METODĄ DANIELSA

Autor: Jack Daniels

Wydawnictwo: Inne Spacery

Legendarny już podręcznik, napisany przez jednego z najlepszych trenerów na świecie, Jacka Danielsa. Autor w bardzo szczegółowo opisuje zasady biegania i prawidłową technikę biegową, określa składowe sukcesu w treningu biegacza, omawia poszczególne parametry określające liczbowo kondycję biegacza, po to by dalej zaproponować poszczególne modele treningowe, w zależności od wybranego dystansu. To typowy podręcznik i biblia dla tych biegaczy, którzy lubują się w wykresach i analizach, gdyż te towarzyszą nam już od pierwszych stron książki.

 

4. BIEGANIE 80/20

Autor: Matt Fitzgerald

Wydawnictwo: Wydawnictwo Aha!

Niezwykle ciekawe podejście do biegania. Autor stawia tezę, że większość biegaczy trenuje za dużo i za szybko. Według niego powinniśmy biegać 80% czasu w luźnym tempie, a jedynie 20% powinno stanowić intensywne treningi. Tezę swoją popiera ogromną ilością badań i analiz wybitnych światowych zawodników (np. Emil Zatopek, Paula Radcliffe, Mo Farah). Druga część książki to zestaw wskazówek jak zbudować swój treningw zgodzie z zasadą 80/20. Zachęcam do przeczytania i wypróbowania – według mnie to działa!

 

5. BIEGACZ NIEZŁOMNY

Autor: T.J. Murphy / Brian Mackenzie

Wydawnictwo: Galaktyka

Jeszcze inne podejście do biegania, chociaż ma pewne cechy łączące je z podejściem Matta Fitzgeralda. „Biegacz niezłomny” nakłania nas do tego żeby biegać… mniej! Znowu pojawia się twierdzenie, że biegacze nagminnie się przetrenowują. Według autorów można trenować nawet do biegów ultra, nie nabijając setek niepotrzebnych kilometrów. Liczy się jakość, nie ilość. Murphy i Mackenzie zachęcają do wzbogacenia swojego planu treningowego o ćwiczenia crossfit, które wzmocnią nas równie dobrze, a może nawet lepiej niż klepanie pustych kilometrów, przy tym nie obciążając ciągle jednej partii mięśni, doprowadzając do kontuzji.

 

Strona Główna

print
Related Post
Disqus Comments Loading...