Patrząc wstecz na lipiec, stwierdzam, że było to dobrze przepracowany miesiąc. Pękło 200 km podczas jednej wycieczki rowerowej, udało mi się zrobić wybieganie na 42 km (bez potrzeby dłuższego odpoczynku w ramach tygodniowego planu treningowego) i ładnie poprawiły się wyniki w tempie na podbiegach. Krótko mówiąc – całkiem udany miesiąc!
MIESIĄC W LICZBACH
W lipcu pokonałem dystans 508 km, z tego przebiegłem 202 km (w tym 24 km – bieg górski), spalając 20 152 kalorii. Tydzień treningowy w 1. połowie miesiąca to głównie kolarstwo, ze względu na przygotowanie do rajdu dookoła Tatr. W 2. połowie miesiące 4 treningi biegowe w tygodniu oraz dodatkowe treningi gimnastyki siłowej (ogólnorozwojowe oraz ćwiczenia mięśni stabilizujących). Na zdjęciach z endomondo odpowiednio zaznaczone zostały: ćwiczenia siłowe, kolarstwo oraz bieganie.
Dystans: 508 km / Czas: 35:35:29 / Kalorie: 20 152 kcal
Na liście poniżej zaznaczyłem długie wybiegania (na zielono) oraz średnie tętno towarzyszące mocniejszym akcentom treningowym (w tym maraton i wybieganie pomiędzy zawodami). Najdłuższym wybieganiem w lipcu było 42 km (dystans pełnego maratonu), natomiast najcięższy wysiłkowo bieg szlakiem turystycznym do Wapiennego – bieg z dwoma długimi i ostrymi podbiegami.
LEGENDA:
BR – Bieg regeneracyjny – poniżej 70% HRMax (<133 bpm)
BS – Bieg spokojny – odpowiada 1. zakresowi tętna, między 70-75% HRMax (133-142 bpm)
TM – Tempo maratońskie – odpowiada 2. zakresowi tętna, między 75-80% HRMax (143-152 bpm)
WB3 – 3. Zakres tętna – między 80-90% HRMax (152-171 bpm)
BNP – Bieg z narastającą prędkością
KR – bieg krossowy, w zróżnicowanym terenie
BD – Bieg długi/ wybieganie – dłuższy niż 75 minut
R – Rytmy – krótkie odcinki pokonywane w szybszym tempie
P – Podbiegi – odcinki pokonywane pod górę w szybszym tempie
INT – Interwały – przeplatanie szybkiego tempa z biegiem spokojnym na różnych odcinkach czasu lub dystansu
GS – Gimnastyka siłowa – ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni
GR – Gimnastyka rozciągająca
SB – Siła biegowa – ćwiczenia rozwijające siłę dynamiczną mięśni (ćwiczenia priopriocepcji, plyometryczne, itp.)
ZW – Zawody
WYDARZENIA W LIPCU
Rajd Dookoła Tatr – fantastyczna wycieczka rowerowa na 215 km, prowadząca z Zakopanego, przejściem granicznym w Chochołowie, dalej przez Zuberec, Liptovsky Mikulas, Strbske Pleso, Tatranską Łomnicę, Zdiar, znowu przejściem w Łysej Polanie i do Zakopanego. Cały czas po lewej ręce widać piękne wysokie Tatry, co czyni tę wycieczkę naprawdę niezapomnianą. Polecam trasę każdemu, najlepiej w fajnej ekipie. Oczywiście to są Tatry – jest tu sporo przewyższeń, które dają wciry, więc może nie jest to propozycja dla kogoś, kto dopiero miesiąc temu zaczął jeździć na rowerze, ale bardziej obytych z siodełkiem na pewno będzie to świetne wyzwanie.
CO DALEJ?
W czerwcu nie planuję żadnych zawodów. Jeśli coś wyjdzie, to pod wpływem chwili. Najbliższe zawody dopiero w sierpniu:
CHUDY WAWRZYNIEC (06.08.2016) – W ubiegłym roku to tutaj stawiałem pierwsze kroki w ultra. Szczegółową relację znajdziecie tutaj. W tym roku chcę pokonać dłuższą trasę – 80+ km. W maju ukończyłem Bieg Rzeźnika, ale to zupełnie inna bajka. Inne ukształtowanie terenu i inny bieg pod względem psychicznym. Bieganie w parach, tak jak odbywa się to na Rzeźniku, ma swoje minusy, ale jeśli dobrze dobierze się partnera, wzajemnie wyciągacie się z kryzysów i motywujecie. Tutaj będę biegł sam. Co wyjdzie – zobaczymy.