Polenta

Polenta to tradycyjna potrawa kuchni włoskiej, pierwotnie przygotowywana z mąki kasztanowej, obecnie z mąki lub kaszy kukurydzianej – można ją jeść na słodko lub na słono, na śniadanie lub jako dodatek do obiadu. 

Tak naprawdę, potrawa ta, pod różnymi nazwami jest znana na całym świecie. Jako „mamałyga” występuje w kuchniach południowo-wschodniej Europy (Węgry, Bułgaria, Ukraina) oraz w kuchnia galicyjskiej (popularna we Lwowie oraz na południowym wschodzie Polski). W Afryce znana jako Ugali. Niegdyś była podstawą żywienia biedoty, a to dlatego, że mąka czy kasza to jedna z niewielu rzeczy, które były praktycznie zawsze dostępne.

Ja trafiłem na polentę przy okazji eksperymentowania z kuchnią włoską. Pierwsze próby nie były zbyt udane, ale kiedy odkryłem „owsiankę kukurydzianą” jako genialne śniadanie przed długimi wybieganiami, wróciłem i do polenty. Można z niej przygotować masę ciekawych potraw i dodatków do obiadów, jest fantastyczna jako wytrawny dodatek do obiadu lub jako deser czy słodkie, energetyczne śniadanie.

PRZEPIS

polenta na słodko z serkiem waniliowym, dżemem i bakaliami

Poniżej przedstawiam przepis podstawowy na polentę. Jak szybko zobaczycie, łatwo go dostosować, w zależności od tego czy chcemy uzyskać wersję wytrawną czy słodki deser. Jak uformujemy polentę również zależy tylko od naszej wyobraźni.

SKŁADNIKI:

  • 200g kaszy kukurydzianej
  • 0,5 l wody
  • wersja wytrawna: np. oliwa/masło, sól, ser żółty (np. parmezan)
  • wersja słodka: np. olej kokosowy, miód, mleko

PRZYGOTOWANIE:

  1. Zagotowujemy wodę w garnku. Osobno przygotowujemy jeszcze szklankę wrzącej wody na wszelki wypadek.
  2. Ustawiamy średni płomień i strumieniem wsypujemy kaszę kukurydzianej, ciągle mieszając (najlepiej trzepaczką).*
  3. Gotujemy kaszę, stale mieszając, by nie przywarła do dna garnka, 20-50 minut.
  4. Im dłużej gotujemy kaszę, tym bardziej wytraci typową dla kasz goryczkę i nabierze smaku. Konsystencja będzie się zagęszczać, aż uzyskamy bardzo gęstą masę, podobną w konsystencji do ciasta. W tym momencie możemy odpowiednio zakończyć gotowanie.*

* Polentę możemy nieco rozcieńczyć i podać podobnie do puree albo wyłożyć na blachę i wystudzić (w lodówce) – taka będzie się nadawała do krojenia i dalszego np. grillowania czy smażenia.
*W wersji wytrawnej w tym momencie dodajemy do polenty tłuszcz (masło/oliwę), sól oraz parmezan czy inny ser.
*W wersji na słodko możemy część wody zastąpić mlekiem lub dodać pod koniec olej kokosowy nierafinowany i np. miód. Możemy również nic nie dodawać i smaku dodać odpowiednimi dodatkami (dżemy, bakalie, bita śmietana).

 

polenta na beszamelu ze smażoną brukselką i olejem z pestek dyni


ENERGIA (100 g):  75 kcal

MAKRO: W  15,6 g / B 1,7 g / T 0,3 g
Błonnik 1 g /

Strona główna

print
Related Post
Disqus Comments Loading...