Jedzenie produktów o różnorodnych kolorach to łatwy i przyjemny sposób na upewnienie się, że spożywamy komplet witamin i składników odżywczych. Dodatek fioletowych warzyw i owoców do każdego posiłku nie tylko zwiększa zawartość tych składników, ale sprawia, że jedzenie sprawia większą frajdę.
SEKRET DŁUGOWIECZNOŚCI
Fiolet w psychologii kolorów kojarzony jest z dostojnością i luksusem, ale też z magią, mistycyzmem i energią. Fioletowe warzywa i owoce mają nieco wspólnego z tym skojarzeniem, ponieważ zawierają bardzo dużo antyoksydantów i falwonoidów, dzięki czemu działają jak fontanna młodości i wydłużają nasze życie. Im ciemniejsze owoce lub warzywa, tym więcej antyoksydantów posiadają.
Podczas gdy niektóre owoce i warzywa są fioletowe same z siebie – np. jeżyny i borówki – niektóre zostały celowo wyhodowane jako fioletowe, dla uzyskania lepszych walorów estetycznych i zdrowotnych. Oto jakie produkty możemy znaleźć w kolorze fioletu:
- WARZYWA: bakłażan, buraki, czerwona cebula, czerwona kapusta, fioletowa cykoria, fioletowe ziemniaki, fioletowe szparagi, fioletowe marchewki, skorzonera
- OWOCE: aronia, borówki amerykańskie, czarne porzeczki, czarny bez, fioletowe figi, granaty, jeżyny, jagody, rodzynki, suszone śliwki, śliwki, winogrona, żurawina
JAKIE WARTOŚCI?
SKŁADNIKI ODŻYWCZE: błonnik, witamina C, antyoksydanty i antocyjany luteina, resweratrol, fenole, flawonoidy
DZIAŁANIE: Wspomagają pracę mózgu, układ pokarmowy i moczowy. Obniżają poziom złego cholesterolu. Poprawiają aktywność układu immunologicznego, zwiększają wchłanianie wapnia i innych minerałów, działają przeciwzapalnie i antynowotworowo. Antocyjany wpływają na wygląd naszej skóry oraz wzrok.
- RESWERATROL – ma pozytywny wpływ na układ krążenia, zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów, a także zmniejsza wchłanianie „złego” cholesterolu LDL, obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom, wpływa na regulację równowagi energetycznej, pomagając w walce z otyłością czy cukrzycą.
- FLAWONOIDY – działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, rozkurczająco, moczopędnie, wzmacniają naczynia krwionośne, ułatwiają przyswajanie witaminy C, obniżają ciśnienie krwi.
- ANTYOKSYDANTY – neutralizują wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia i chroniąc przed rakiem.
- WITAMINA C – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom „złego” cholersterolu LDL, reguluje ciśnienie tętnicze, wspomaga wchłanianie żelaza, a także uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek.
- LUTEINA – chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, poprawia uwodnienie i elastyczność skóry, normalizuje pracę gruczołów łojowych.
- BŁONNIK – pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, spowalniając wchłanianie węglowodanów, jest prebiotykiem, odżywiającym dobre bakterie w przewodzie pokarmowym, obniża poziom złego cholesterolu, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci
JAK JEŚĆ
SAŁATKI I SURÓWKI
Moje propozycje: sałatka z burakiem, serem feta i orzechami włoskimi; surówka z czerwonej kapusty, surówka z czerwoną cebulą, duszona czerwona kapusta
Moje propozycje: jogurt z musli i borówkami; owsianka z żurawiną, śliwkami lub granatem;
PRZETWORY –
Moje propozycje: dżem z aronii, dżem z borówek, powidła śliwkowe, sos borówkowy, chutney z czerwonej cebuli
Moje propozycje: krem z buraków z mlekiem kokosowym, chłodnik z botwinki, barszcz, pierogi z borówkami; puree z ziemniaków truflowych, musaka, faszerowany bakłażan
SOKI I KOKTAJLE – tutaj naprawdę można się wyżyć. Borówki chyba najlepiej nadają się do koktajli, smoothie czy soków. Niezależnie od tego czy na wodzie, mleku czy kefirze, w każdej wersji fioletowe owoce się sprawdzą. Soki z owoców (aronia, winogrona) i warzyw (buraki!) ugaszą pragnienie w lecie, a zagęszczone podkręcą smakowo herbatę w zimowy wieczór.
Moje propozycje: sok z aronii, sok z czerwonych winogron, smoothie z fioletowymi owocami (np. borówki i maliny); smoothie z burakiem, jabłkiem i bananem
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest interesujący, podziel się nim z innymi, korzystając z przycisków mediów społecznościowych pod tekstem. Jeśli nie chcesz się dzielić, może przynajmniej go polubisz? :-)