Pomidory, paprykę czy bataty kupimy zawsze. Z owocami jest już gorzej. Warto wykorzystać ten moment, kiedy stragany, zwykle zielone, aż świecą na czerwono i uginają się od najsmaczniejszych, bo świeżych – malin, wiśni czy truskawek.
W TROSCE O NASZE SERCE
Nie ulega wątpliwości, że każdy kolor warzyw i owoców jest specyficzny i niesie ze sobą jedyne w swoim rodzaju korzyści dla naszego organizmu. Te czerwone poprawiają pracę serca i układu krążenia. Oprócz tego obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, przyspieszają zrastanie się tkanek przy w stanach zapalnych stawów, wspomagają układ immunologiczny.
- WARZYWA: buraki, czerwona papryka, czerwone papryczki chilli, czerwona cebula, czerwona fasola, czerwone ziemniaki, rabarbar, radicchio, rzodkiewki, pomidory
- OWOCE: arbuz, czerwony/różowy grejpfrut, czerwone jabłka, czerwone winogrona, czerwone gruszki, granaty, guawa, krwiste pomarańcze, maliny, truskawki, papaja, wiśnie, żurawina.
JAKIE WARTOŚCI?
SKŁADNIKI ODŻYWCZE: Likopen, antyoksydanty, potas, błonnik, witaminy A, C, K, B6
DZIAŁANIE: Obniżają poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Stymulują wytwarzanie kolagenu, poprawiając stan zdrowia stawów. Witamina C w cytrusach zwalcza szkodliwe wolne rodniki. Karoten chroni nas przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, a także poprawia wzrok.
- LIKOPEN – wykazuje silnie działanie antynowotworowe, poprawia kondycje skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo umożliwia poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego, chroni stawy przed zwyrodnieniem. Likopen również chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
- POTAS – jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w naszych komórkach. odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych, bierze udział w procesach syntezy, czyli budowy aminokwasów i białek, kontroluje pracę mięśni.
- WITAMINA A– to witamina młodości. Występuje bezpośrednio w produktach lub jest wytwarzana z karotenoidów. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, a więc zapobiega nowotworom i spowalnia procesy starzenia.
- WITAMINA C– uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie tętnicze, wspomaga wchłanianie żelaza, a także uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek.
- WITAMINA K– bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, chroni kości oraz zapobiega nowotworom, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL.
- WITAMINA B6– działa przeciwdepresyjnie, odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi oraz podnosi odporność organizmu. Poprawia koncentrację i wykazuje działanie przeciwbólowe.
- BŁONNIK – pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, spowalniając wchłanianie węglowodanów, jest prebiotykiem, odżywiającym dobre bakterie w przewodzie pokarmowym, obniża poziom złego cholesterolu, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.
JAK JEŚĆ
Moje propozycje: Salsa pomidorowa z czerwoną cebulą, sałatka z burakiem, tempehem i orzechami włoskimi, sałatka z ziemniaków i czerwonej fasoli, carpaccio z buraka z mozarellą.
Moje propozycje: krem z pieczonych pomidorów, krem z buraków z mlekiem kokosowym, zupa pomidorowo-paprykowa, Ajvar, sos pomidorowy, chłodnik z pieczonych buraków
NA SŁODKO – Zwłaszcza czerwone owoce tworzą nasze ulubione desery, ale też słodkie, energetyczne śniadania. Najlepiej oczywiście zajadać je świeże i soczyste, dodawane w całości do owsianek, naleśników, knedli czy pierogów. Równie dobrze jednak smakują jako przetworzone musy, dżemy czy konfitury. Apropos – konfitury świetnie wychodzą też z warzyw!
Moje propozycje: kisiel z rabarbaru, owsianka z wiśniami, truskawki z jogurtem greckim, naleśniki z owocami, knedle z truskawkami, ryż na mleku kokosowym z musem z malin
Moje propozycje: Sok wiśniowy, koktajl truskawkowy z kefirem, smoothie burak/jabłko/banan/cytryna, śniadaniowe smoothie bowl z malinami, borówkami i bananem
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest interesujący, podziel się nim z innymi, korzystając z przycisków mediów społecznościowych pod tekstem. Jeśli nie chcesz się dzielić, może przynajmniej go polubisz? :-)