Jedz kolorowo – czerwone

Pomidory, paprykę czy bataty kupimy zawsze. Z owocami jest już gorzej. Warto wykorzystać ten moment, kiedy stragany, zwykle zielone, aż świecą na czerwono i uginają się od najsmaczniejszych, bo świeżych – malin, wiśni czy truskawek. 

W TROSCE O NASZE SERCE

Nie ulega wątpliwości, że każdy kolor warzyw i owoców jest specyficzny i niesie ze sobą jedyne w swoim rodzaju korzyści dla naszego organizmu. Te czerwone  poprawiają pracę serca i układu krążenia. Oprócz tego obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu, przyspieszają zrastanie się tkanek przy w stanach zapalnych stawów, wspomagają układ immunologiczny.

  • WARZYWA: buraki, czerwona papryka, czerwone papryczki chilli, czerwona cebula, czerwona fasola, czerwone ziemniaki, rabarbar, radicchio, rzodkiewki, pomidory
  • OWOCE: arbuz, czerwony/różowy grejpfrut, czerwone jabłka, czerwone winogrona, czerwone gruszki, granaty, guawa, krwiste pomarańcze, maliny, truskawki, papaja,  wiśnie, żurawina.

JAKIE WARTOŚCI?

SKŁADNIKI ODŻYWCZE: Likopen, antyoksydanty, potas, błonnik, witaminy A, C, K, B6

DZIAŁANIE: Obniżają poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Stymulują wytwarzanie kolagenu, poprawiając stan zdrowia stawów. Witamina C w cytrusach zwalcza szkodliwe wolne rodniki. Karoten chroni nas przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, a także poprawia wzrok.

  • LIKOPEN – wykazuje silnie działanie antynowotworowe, poprawia kondycje skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo umożliwia poprawne funkcjonowanie układu krwionośnego i kostnego, chroni stawy przed zwyrodnieniem. Likopen również chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  • POTAS – jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w naszych komórkach. odpowiada za utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych, bierze udział w procesach syntezy, czyli budowy aminokwasów i białek, kontroluje pracę mięśni.
  • WITAMINA A– to witamina młodości. Występuje bezpośrednio w produktach lub jest wytwarzana z karotenoidów. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, a więc zapobiega nowotworom i spowalnia procesy starzenia.
  • WITAMINA C uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, reguluje ciśnienie tętnicze, wspomaga wchłanianie żelaza, a także uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek.
  • WITAMINA K bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, chroni kości oraz zapobiega nowotworom, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL.
  • WITAMINA B6 działa przeciwdepresyjnie, odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi oraz podnosi odporność organizmu. Poprawia koncentrację i wykazuje działanie przeciwbólowe.
  • BŁONNIK – pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, spowalniając wchłanianie węglowodanów, jest prebiotykiem, odżywiającym dobre bakterie w przewodzie pokarmowym, obniża poziom złego cholesterolu, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

JAK JEŚĆ


SAŁATKI  – Zawsze najlepiej na surowo! Podczas obróbki termicznej zawsze tracimy jakieś wartości, dlatego świeże sałatki czy surówki są najlepszym źródłem składników odżywczych. Pomidory, papryka, buraki czy czerwona cebula są częstymi składnikami świeżych sałatek. Do tego niewielki dodatek dobrej oliwy zapewni właściwe wchłanianie wszystkich witamin.

Moje propozycje: Salsa pomidorowa z czerwoną cebulą, sałatka z burakiem, tempehem i orzechami włoskimi, sałatka z ziemniaków i czerwonej fasoli, carpaccio z buraka z mozarellą.


ZUPY, SOSY I PASTY – Pomidory stanowią podstawę ogromnej ilości sosów, ale również i zup. Różne odmiany i różne sposoby przyrządzania powodują, że zwykła zupa pomidorowa może być pokazana w kilkunastu różnych odsłonach. Rzadko obróbka termiczna zapewnia jakiekolwiek zalety, ale w przypadku pomidorów, dzięki niej uwalniany jest likopen, który jest dla nas bardzo korzystny. Inne czerwone warzywa również świetnie sprawdzą się w roli np. zup kremów.

Moje propozycje: krem z pieczonych pomidorów, krem z buraków z mlekiem kokosowym, zupa pomidorowo-paprykowa, Ajvar, sos pomidorowy, chłodnik z pieczonych buraków


NA SŁODKO – Zwłaszcza czerwone owoce tworzą nasze ulubione desery, ale też słodkie, energetyczne śniadania. Najlepiej oczywiście zajadać je świeże i soczyste, dodawane w całości do owsianek, naleśników, knedli czy pierogów. Równie dobrze jednak smakują jako przetworzone musy, dżemy czy konfitury. Apropos – konfitury świetnie wychodzą też z warzyw!

Moje propozycje: kisiel z rabarbaru, owsianka z wiśniami, truskawki z jogurtem greckim, naleśniki z owocami, knedle z truskawkami, ryż na mleku kokosowym z musem z malin


SOKI I KOKTAJLE – Koktajle owocowe to sposób przetworzenia owoców bez potrzeby obróbki termicznej i utraty wielu witamin. Są orzeźwiające i lekkostrawne. To świetna propozycja dla wszystkich dbających o dietę – możemy dużo witamin i minerałów zmieścić zaledwie w szklance. Przy tym trzeba uważać na kaloryczność – czasami mała szklanka gęstego smoothie może sugerować niewiele kalorii, a nie zawsze tak jest.

Moje propozycje: Sok wiśniowy, koktajl truskawkowy z kefirem, smoothie burak/jabłko/banan/cytryna, śniadaniowe smoothie bowl z  malinami, borówkami i bananem

 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest interesujący, podziel się nim z innymi, korzystając z przycisków mediów społecznościowych pod tekstem. Jeśli nie chcesz się dzielić, może przynajmniej go polubisz? :-)

Strona główna

print
Related Post
Disqus Comments Loading...