Zaczęło się wspaniale, choć hardkorowo. Skończyło się równie hardkorową lekcją życia. Dwa długie biegi na zakończenie sezonu zawodów biegowych i oba równie zaskakujące.
Plan treningowy zaplanowany na wrzesień to:
- kilometraż tygodniowy: miesięczny 300 km – zdawałem sobie sprawę, że nie utrzymam kilometrażu tygodniowego ze względu na potrzebę odpoczynku między zawodami, dlatego ustaliłem kilometraż miesięczny.
- Ultrajanosik – Jestem bardzo zadowolony z wyniku w Ultrajanosiku. To był niezwykły bieg, strasznie ciężki w pierwszej fazie – w słowackich Wysokich Tatrach. Bieg jest wyjątkowy i z pewnością będę chciał go powtórzyć.
- BUT130 – zakończenie miesiąca to totalna porażka. Pogoda była świetna, warunki idealne do biegania. Niestety, zbyt krótki czas odpoczynku pomiędzy biegami albo po prostu nie do końca zaleczone kontuzje spowodowały, że wszystko się odnowiło podczas biegu i zmuszony byłem skrócić dystans do 90 km (w sumie 97 km). Przebiegnięcie pełnego dystansu zapewne skończyłoby się bardzo mocnymi uszkodzeniami i długą przerwą od biegania.
MIESIĄC W LICZBACH
We wrześniu przebiegłem 254 km, spalając 13 767 kalorii. O regularnym treningu nie było mowy. Po Ultrajanosiku trzeba było się jak najszybciej zregenerować przed BUT130. Na zdjęciach z Endomondo odpowiednio zaznaczone zostały: ćwiczenia siłowe, rower o raz bieganie.
Dystans: 354 km / Czas: 46:08:47 / Kalorie: 16 461 kcal
Na liście poniżej zaznaczyłem długie treningi(na zielono). Na próżno szuka tu jakiegoś planu treningowego. Głównym celem we wrześniu była aktywna regeneracja, więc robiłem co się dało żeby odpocząć, ale nie stracić kondycji przed kolejnymi zawodami.
LEGENDA:
BR – Bieg regeneracyjny – poniżej 70% HRMax (<133 bpm)
BS – Bieg spokojny – odpowiada 1. zakresowi tętna, między 70-75% HRMax (133-142 bpm)
TM – Tempo maratońskie – odpowiada 2. zakresowi tętna, między 75-80% HRMax (143-152 bpm)
WB3 – 3. Zakres tętna – między 80-90% HRMax (152-171 bpm)
BNP – Bieg z narastającą prędkością
KR – bieg krossowy, w zróżnicowanym terenie
BD – Bieg długi/ wybieganie – dłuższy niż 75 minut
R – Rytmy – krótkie odcinki pokonywane w szybszym tempie
P – Podbiegi – odcinki pokonywane pod górę w szybszym tempie
INT – Interwały – przeplatanie szybkiego tempa z biegiem spokojnym na różnych odcinkach czasu lub dystansu
GS – Gimnastyka siłowa – ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni
GR – Gimnastyka rozciągająca
SB – Siła biegowa – ćwiczenia rozwijające siłę dynamiczną mięśni (ćwiczenia priopriocepcji, plyometryczne, itp.)
ZW – Zawody
KONDYCJA
We wrześniu ewidentnie odczułem nagromadzenie kilometrów z całego roku. Intensywne treningi spowodowały, że doszło do kilku przeciążeń w prawej nodze, z którymi trzeba było sobie poradzić. Dobrze, że to już ostatnie biegi i w październiku robię roztrenowanie. Kilka tygodni z zastępczymi aktywnościami (rower, basen, odnowa biologiczna) i wszystko będzie jak nowe!