Podsumowanie miesiąca – styczeń 2018

Stary rok został zamknięty, a biegiem sylwestrowym ustaliłem sobie bazę wyjściową do pracy na nowy rok. Najważniejszym celem na nowy rok jest udział w CCC – biegu ultra w ramach Ultra Trail Du Mont Blanc! To mekka biegaczy ultra i moje marzenie! To nie lada wyzwanie i trzeba się do niego dobrze przygotować, dlatego postanowiłem poprosić o pomoc najlepszego trenera, jaki przyszedł mi do głowy!

Wcześniej wydawało mi się, że dobrze i mocno trenuję… o, jak bardzo się myliłem! Marcin Świerc(!) przewrócił mój świat do góry nogami i przebudował plan od zera. Jeśli przetrwam to, co mi zaserwował, to przez CCC chyba przefrunę! Jeśli przeżyję… ;)

MIESIĄC W LICZBACH 

W styczniu przebiegłem 259 km, spalając 13 583 kalorii. Od stycznia zacząłem treningi pod okiem trenera, więc zmienił się również mój plan treningowy. Obecnie biegam większe dystanse w jednostce treningowej i praktycznie w każdym treningu wpleciony jest jakiś mocniejszy akcent. Nie ma na razie bardzo długich wybiegań, za to jest sporo pracy nad siłą i wytrzymałością. Na zdjęciach z Endomondo odpowiednio zaznaczone zostały: ćwiczenia siłowe oraz bieganie.

 Dystans: 259 km  /  Czas: 29:03:47 /  Kalorie: 15 178 kcal

Na liście poniżej zaznaczyłem dłuższe wybiegania(na zielono) oraz te bardziej obciążające (na czerwono) – to głównie długie biegi ciągle w drugim zakresie, stąd średnie tętno jest dość wysokie.

LEGENDA:
BR – Bieg regeneracyjny – poniżej 70% HRMax (<133 bpm)
BS – Bieg spokojny – odpowiada 1. zakresowi tętna, między 70-75% HRMax (133-142 bpm)
TM – Tempo maratońskie – odpowiada 2. zakresowi tętna, między 75-80% HRMax (143-152 bpm)
WB3 – 3. Zakres tętna – między 80-90% HRMax (152-171 bpm)
WT – Wytrzymałość tempowa
BNP – Bieg z narastającą prędkością
KR – bieg krossowy, w zróżnicowanym terenie
BD – Bieg długi/ wybieganie – dłuższy niż 75 minut
R – Rytmy – krótkie odcinki pokonywane w szybszym tempie
P – Podbiegi – odcinki pokonywane pod górę w szybszym tempie
INT – Interwały – przeplatanie szybkiego tempa z biegiem spokojnym na różnych odcinkach czasu lub dystansu
GS – Gimnastyka siłowa – ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni
GR – Gimnastyka rozciągająca
SB – Siła biegowa – ćwiczenia rozwijające siłę dynamiczną mięśni (ćwiczenia priopriocepcji, plyometryczne, itp.)
ZW – Zawody

KONDYCJA

KONDYCJA:

Jak już pisałem wcześniej, plan treningowy został wywrócony do góry nogami i przez cały styczeń próbuję się w niego wpasować. Teraz mam zupełnie inną jakość treningów. Powiem szczerze, że samo wykonanie treningu nie stanowi problemu. Problemem jest lepsza i szybsza regeneracja, żeby na kolejny trening być w pełni sił. Treningi są dłuższe i mocniejsze i już od początku zauważyłem, że obciążenie jest duże i szybko się kumuluje, dlatego największym wyzwaniem tego planu jest, póki co, nauka dobrego odpoczynku!

ODŻYWIANIE:

Odpoczynek to jedno, ale trzeba się też bardzo dobrze odżywiać żeby podołać wyzwaniom nowego planu treningowego. Na szczęście zyskałem sponsora w postaci firmy ALE – Active Life Energy i mam dostęp do fantastycznych produktów, które wspomagają mnie zarówno energetycznie, jak i pomagają się dobrze zregenerować. Produkty mają świetnej jakości, o dobrym składzie i smaczne, więc z czystym sumieniem je polecam!

Poza tym, że ALE wspiera mnie produktowo, jako ambasador marki, zyskałem kod rabatowy dla wszystkich moich czytelników: wystarczy wejść na stronię http://alenergy.eu/ i w koszyku wpisać kod ’lepiejbiegac’ żeby dostać 15% rabatu na zakupy.

PLAN NA LUTY

Plan na luty obejmuje:

  • kilometraż miesięczny: ~250 km – ciężko określić docelowy kilometraż, ponieważ plan treningowy modyfikowany jest na bieżąco i nie skupia się na wyklepaniu kilometrów, a raczej na jakości treningów – dlatego może być mniej, może być więcej
  • balans pomiędzy budowaniem bazy na sezon i wyciągnięciem większej prędkości z już wypracowanej bazy
  • Obóz treningowy Ultra Trail Małopolska – wybieram się na obóz biegowy pod Krakowem, organizowany w dnaich 02-04.02.2018 przez Fundację 4 Alternatywy – organizatorów biegu Ultra-Trail Małopolska, który to bieg bardzo mi się spodobał rok temu. Treningi biegowe będą prowadzone m. in. przez Ilyę Markov, pod okiem którego kiedyś już trenowałem, a wielokrotnie mijamy się na różnych zawodach w biegach górskich. Czekam na ten obóz z niecierpliwością!

 Strona Główna

print
Related Post
Disqus Comments Loading...