„Włącz trening siłowy w plan swoich przygotowań do triathlonu, a staniesz się silniejszym, szybszym i wytrzymalszym zawodnikiem […] Ćwiczenia zawarte w tej książce pomogą ukierunkować twój trening na poprawę wyników w każdej triathlonowej konkurencji”
O AUTORZE
Patrick Hagerman – Uznany autorytet w dziedzinie treningu siłowego, doktor nauk związanych ze sportem, wykładowca uniwersytecki i autor książek na temat przygotowania fizycznego w sporcie. Pracę rozpoczynał jako trener przygotowania fizycznego na szczeblu uniwersyteckim, następnie zajmował się amerykańską kadrą ciężarowców i triathlonistów. Obecnie trener personalny i drużyn sportowych. Należy do NSCA (Narodowego Związku Przygotowania fizycznego). Bierze aktywny udział w zawodach triathlonowych, kolarskich i windsurfingowych.
O KSIĄŻCE
„Trening Siłowy” został wydany w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku, a w Polsce ukazał się w 2018, dzięki wydawnictwu Buk Rower. Temu samemu wydawnictwu zawdzięczamy fantastyczny tytuł „Triatlon. Biblia treningu” Joe Friela.
Biblia Treningu, Friela, dała mi ogromny zastrzyk wiedzy, który wykorzystywałem wielokrotnie w treningu biegowym. Dlatego też z zainteresowaniem sięgnąłem po „Trening siłowy”. Tytuł książki wskazuje wyraźnie, że jest ona skierowana przede wszystkim do triathlonistów. Jednak bieganie też jest elementem triathlonu, a zarówno triathlon jak i bieganie ultra, to sporty wytrzymałościowe. Z pewnością wiele je różni, ale mają też sporo wspólnego, jeśli chodzi o trening. Dlatego pomyślałem sobie, że biegacze też mogą skorzystać z informacji zawartych w tym tytule. Nie myliłem się.
Książka podzielona jest na 3 części: Elementy programu treningu siłowego, Przygotowanie planu treningowego oraz Ćwiczenia.
ELEMENTY PROGRAMU TRENINGU SIŁOWEGO
W pierwszej części, autor wskazuje na różnice pomiędzy treningiem siłowym a sportami wytrzymałościowymi, ale również pokazuje w jaki sposób sportowiec wytrzymałościowy może wykorzystać trening siłowy na swoją korzyść. Omówiona jest tutaj specyfika treningu siłowego w przygotowaniu do sportów wytrzymałościowych. Autor przekonuje, że możemy odnieść zasadnicze korzyści w swojej dyscyplinie, wprowadzając jedynie 2-3 treningi siłowe w tygodniu, poświęcając na nie w sumie do 90 minut.
W tej części znajdziemy również bardzo szczegółowe zróżnicowanie różnych strategii treningowych, w zależności od tego czy chcemy rozwinąć moc (zdolność do szybkiego wytworzenia siły) , szybkość (wykorzystanie szybkokurczliwych włókien mięśniowych), masę (proporcja tkanki tłuszczowej do beztłuszczowej masy ciała) czy wytrzymałość mięśniową (wydłużenie czasu możliwego wysiłku do momentu zmęczenia mięśni) – ten rozdział to gratka dla osób analitycznych, lubiących rozbijać wszystko na czynniki pierwsze.
PRZYGOTOWANIE PLANU TRENINGOWEGO
Druga część książki to konkretne informacje dotyczące przygotowania indywidualnego planu treningowego. Autor rozpoczyna od omówienia poszczególnych sprzętów przydatnych w treningu siłowym triathlonisty (wolne ciężary, maszyny, ekspandery, piłki, taśmy, kalistenika). Dalej dowiadujemy się jaka powinna być konstrukcja treningu, poznajemy zasady doboru ćwiczeń i ich układania, a także możemy przeanalizować przykładowe plany treningowe pod konkretne dystanse triathlonowe.
ĆWICZENIA
Ostatnia część to konkretne przykłady ćwiczeń, w podziale na różne dyscypliny (pływanie, rower, bieganie) oraz różne partie ciała (korpus, górne i dolne partie). Każde ćwiczenie jest omówione pod kątem techniki wykonania oraz opatrzone zdjęciem ukazującym prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Podanych przykładów jest sporo, są zróżnicowane, a każde opisuje również jak wpływa ono realnie na ruch wykonywany podczas naszej specyficznej aktywności.
PODSUMOWUJĄC
„Trening siłowy do triathlonu” to bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla triathlonistów. Ze względu na wyraźny podział omawianych ćwiczeń na poszczególne dyscypliny, skorzystają z niej zarówno pływacy, rowerzyści i biegacze. Czytając poszczególne rozdziały, co chwilę odnosiłem porady autora do mojej specyficznej dyscypliny, czyli biegania wytrzymałościowego.
Książka bazuje na najnowszych badaniach, co jest ewidentnie jej mocną stroną. Autor opisuje wszystko szczegółowo, ale zarazem obrazowo i w przystępny sposób. Z tego tytułu skorzystają zarówno „niedzielni biegacze”, sportowcy amatorzy, którzy chcą podnieść swój sportowy poziom, jak i trenerzy indywidualni (chociaż Ci raczej w ramach dokształcania i poszerzania wiedzy).
Bardzo cenię sobie ostatnią część książki, gdzie zebrane zostały przykładowe ćwiczenia. Biegacze znajdą tu część poświęconą tylko i wyłącznie bieganiu, a ćwiczenia to nie sztampowe, oklepane przykłady z „googla”, tylko naprawdę ciekawe, nowe warianty. Jedyne co – mogłoby ich być jeszcze dużo, dużo więcej.
Cieszę się, że Buk Rower wprowadza takie pozycje na nasz rynek. Dzięki temu poszerza się świadomość i wiedza sportowców amatorów, którzy wreszcie mogą sami przeanalizować swoje plany treningowe i uzupełnić braki.
KONKURS
Wiadomo, taki poradnik – świetna sprawa! Ale nawet najlepszy, najbardziej kompletny i szczegółowy, pełen tysięcy wskazówek – nie poćwiczy za nas! Bez naszego zaangażowania i treningu, nie będzie wyników. Dlatego mam dla was konkurs: Jak zmotywować się do treningów siłowych i uzupełniających? Wrzucajcie swoje patenty w komentarzach (w dowolnej formie: tekstu, zdjęcia, filmiku, itp.) albo pod postem na Facebooku, do 05.07.2018. Dla trzech najciekawszych/najskuteczniejszych odpowiedzi mam egzemplarz „Treningu siłowego do triathlonu” od wydawnictwa Buk Rower! Zapraszam do zabawy i powodzenia!