W górach bywa różnie. Pogoda jest nieprzewidywalna i musisz być przygotowany na wszystko. Tu nie wystarczy zwykła, miejska wiatróweczka. Tu potrzebna jest kurtka do zadań specjalnych. Lekka i pakowna, ale pogodoodporna. Taka jest Salomon WP PRO JKT.
PODSTAWOWE INFORMACJE
- marka – Salomon
- model – Bonatti PRO WP JKT
- zastosowanie – turystyka górska, biegi górskie
- wodoodporność: 20 000 mm słupa wody
- oddychalność: 20 000 g/m2/24h
- wodoodporny zamek błyskawiczny
- elastyczne mankiety i szwy
- elementy odblaskowe
- kieszeń na klatce piersiowej
- dyskretna kieszeń
- elastyczny tył kurtki mieszczący plecak biegowy
- waga – ok. 195 g
- cena katalogowa – 939 zł
zdj. www.salomon.com
OGÓLNE WRAŻENIE
Kurtki przeciwdeszczowe często wykonane są z materiału, który sprawia wrażenie, jakbyśmy się owijali ceratą. Salomon Bonatti PRO WP JKT wybija się na tle innych przeciwdeszczówek. Owszem, wewnętrzna powierzchnia jest delikatnie plastikowa, ale bardzo przyjemna w dotyku i nie klei się do ciała, jak inne „ceratowce”. Zakładam ją z przyjemnością. Jest świetnie skrojona: długość rękawów, jak i całej kurtki – idealna. Nie opina, ale też nie jest za luźna, przy czym tył kurtki jest tak zszyty, żeby zmieścić plecak biegowy. Waży niecałe 200 g i można ją spakować samą w siebie (w kieszeń na klatce piersiowej). Kaptur wyposażony jest w miękki daszek. I co najważniejsze – spełnia rygorystyczne normy większości biegów górskich, w tym UTMB!
Bonatti wykonana jest w mikroporowatego materiału Pertex® Shield, który jest sprawdzoną konstrukcją w kurtkach przeciwdeszczowych. Kurtka oferuje wodo- i wiatroszczelność na poziomie 20000/20000, przy tym zachowując odpowiednią (jak na kurtkę membranową) oddychalność. Dzięki technologiom SensiFit i MotionFit zastosowanym przy projektowaniu kurtki, doskonale leży i nie przeszkadza w ruchach. Biega się w niej naprawdę komfortowo.
TECHNOLOGIE
Pertex® Shield – Techniczny materiał zewnętrzy połączony z oddychającą, wodoodporną membraną. Mikropory pozwalają na odprowadzanie wilgoci. Materiał zapewnia kompleksową ochronę przed wodą i wiatrem, zachowując oddychalność i komfort poruszania się. |
|
|
DWR – (Durable Water Repellent) – hydrofobowa impregnacja materiału, która powoduje skraplanie się wilgoci na powierzchni i nie wchłanianie jej przez materiał. |
MotionFit – zapewnia optymalne dopasowanie kroju i materiału do ciała, dzięki której kurtka porusza się razem z użytkownikiem, pozwalając na maksymalną swobodę ruchu i komfort podczas aktywności. |
|
ActiveFit – wygodny krój przylegający do ciała, ale nie obcisły. Uznawany za konstrukcyjnie najlepszy krój odzieży Salomon. |
WYKONANIE I UŻYTKOWANIE
WIATROSZCZELNOŚĆ – Podczas CCC, w najwyższych partiach górskich Bonatti zyskała w moich oczach również jako naprawdę dobra wiatrówka. Nie przepuszczała wiatru, dzięki czemu nie czułem się wyziębiony, pomimo, iż pod spodem miałem tylko krótki rękaw. W niektórych kurtkach występuje efekt „nadmuchania” kurtki (np. kiedy zakładamy kaptur i powietrze dostaje się pod kurtkę). W Bonatti, górna część jest fajnie skrojona i powietrze nie dostaje się pod kurtkę, dzięki czemu nie wyglądam jak „bąbelek”.
ODDYCHALNOŚĆ – Przy całej wiatro- i wodoszczelności, materiał zapewnia dobrą oddychalność. W Inov-8 Ultrashell było nieco gorzej – tam po pewnym czasie rękawy kleiły mi się do mokrych rąk. W Bonatti ten efekt nie występuje. Pod spodem mam pełen komfort. Jeśli robi mi się zbyt ciepło, mogę w każdej chwili rozpiąć kurtkę, zachowując przy tym poły kurtki blisko siebie, dzięki krótkiemu paskowi na wysokości klatki piersiowej. Mam dostęp powietrza, a przy tym kurtka nie fruwa.
Krótki pasek, trzymający poły kurtki z początku traktowałem z przymrużeniem oka, ale to naprawdę super wynalazek. Taka pierdoła, a ogromnie wpływa na komfort biegu. Materiał kurtki jest bardzo elastyczny, zwłaszcza na plecach, dzięki czemu w pełni zapakowany plecak (cały sprzęt obowiązkowy na CCC) mieści się ładnie pod kurtką. W porównaniu do Inov-8 Ultrashell, który jest super lekki, ale sprawia wrażenie delikatnej bluzki, Salomon to już rzeczywiście kurtka. Jedyny zarzut, który mogę mieć do Bonatti, to miękki daszek w kapturze, na który liczyłem w przypadku deszczu, ze względu na to, że noszę i biegam w okularach. Niestety, ten daszek to tylko taki „organ szczątkowy” – jest, ale roli nie spełnia. Dlatego na deszcz zawsze zabieram ze sobą daszek do biegania.
PODSUMOWANIE
Salomon Bonatti PRO WP to kurtka na trudne warunki. Jeśli trenujesz głównie w mieście, to będziesz z niej korzystać raczej okazjonalnie. W takiej sytuacji równie dobrze sprawi się zwykła wiatrówka. Jeśli jednak biegasz sporo w górach lub startujesz w biegach ultra czy w ciężkich, nieprzewidywalnych warunkach, to ta kurtka z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Jej głównymi zaletami jest wiatro- i wodoszczelność, dobra oddychalność, a przy tym niska waga (194 g) i pakowność. Założysz ją na plecak biegowy i dalej będziesz miał komfort poruszania się. To też kurtka, z którą spokojnie możesz jechać na prawie wszystkie zawody w biegach górskich – spełnia bardzo rygorystyczne wymagania większości organizatorów.
Do minusów na pewno należy zaliczyć cenę. Jest to jednak popularny model, który znajduje się w ofercie wielu sklepów stacjonarnych i internetowych – praktycznie zawsze gdzieś jest promocja ;)