Idealnie zbilansowany posiłek w 7 prostych krokach? Buddha Bowl to nowe spojrzenie na komponowanie ciekawych i zdrowych posiłków. Zobacz, jak stworzyć swój własny Buddha Bowl.
CZYM JEST BUDDHA BOWL
Buddha Bowl można tłumaczyć dosłownie, jako Miska Buddy, ale też miska zdrowia lub odżywcza miska. Określenie to oznacza naczynie, ale przede wszystkim rodzaj dania, które jest w takim naczyniu podawane.
Sama nazwa Buddha Bowl wzięła się prawdopodobnie od diety buddyjskiej. Często wyobrażamy sobie Buddę jako małego, uśmiechniętego grubaska, tymczasem prawdziwy Budda przez całe życie był szczupły. W kwestiach żywienia, jak we wszystkim, szukał harmonii i podążał „drogą środka”. Odrzucał zarówno obżarstwo, jak i bezsensowne głodówki, a jego „porady dietetyczne” są banalnie proste i wiecznie aktualne. Co ciekawe, najważniejsza z tych zasad mówi, że „to, co jesz, nie jest aż tak istotne jak to, kiedy jesz”.
Ale dość o nim. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o diecie buddyjskiej, jest sporo książek na ten temat, a chyba najbardziej znan to „Dieta Buddy – Starożytna sztuka utraty wagi i zachowania zdrowego rozsądku. (Tara Cottrell Tara, Dan Zigmond).
Wracając do naszej miski. Bowl wdarł się do naszego świata kulinarnego i rozgościł na dobre. Wszechobecna moda na Ramen, który jest właśnie przykładem bowla, jest tego najlepszym przykładem. Innym typowym daniem tego typu jest Bibimbap (jeszcze nie tak popularny, ale już coraz więcej osób kojarzy to koreańskie danie). Poza tym dla każdej wege (i nie-wege) knajpki, która chce uchodzić za zdrową, wręcz obowiązkową pozycją w menu jest właśnie bowl. I nie bez powodu, bo Budda bowl to nie po prostu dowolny miks tego, co nam zostało w lodówce. Skomponowanie zdrowej miski wymaga zachowania kilku (bardzo prostych) zasad żeby mogła być esencją zdrowia. Zasady te są istotne, ponieważ gwarantują zdrowy i z bilansowany posiłek, zawierający komplet potrzebnych nam składników odżywczych i stanowiący podstawę zdrowej diety.
Buddha Bowl może być wytrawny ale może być też na słodko. Możliwości jest multum, ale najważniejsze jest to żeby było na zdrowo, kolorowo i na bogato. Z resztą, odpalcie Instagram i wpiszcie #buddhabowl – ślinotok gwarantowany ;)
JAK SKOMPONOWAĆ BUDDHA BOWL
Nu nu nu… To nie jest tak, że ciepniemy do naszej miski trochę tego czy tamtego możemy dumnie oznajmić: zrobiłem Buddha Bowl! Żeby nasza miska mogła nosić to miano, powinna spełniać kilka warunków.
Żeby skomponować dobrą miskę, należy dobrać składniki według poniższych zasad:
1. Baza – Zielone liście to dobra baza dla michy, która zapewnia szeroki wachlarz składników odżywczych. Moje ulubione składniki bazowe to: szpinak, rukola, sałata karbowana, jarmuż, mix sałat.
2. Węglowodany złożone – Zapewniają uczucie sytości, a w przypadku wegetariańskich misek dobrze uzupełniają aminogram posiłku. Moje ulubione węgle w misce to: kasza jaglana, kasza gryczana, pęczak, quinoa, ryż pełnoziarnisty, dynia, bataty, makaron pełnoziarnisty.
3. Warzywa/owoce – Niezależnie czy robisz miskę wytrawną czy słodką, to obowiązkowy element każdej dobrej michy. To może być miks gotowanych i surowych warzyw/owoców. Dzięki temu zyskujemy wachlarz kolorów, tekstur i temperatur, dzięki czemu nasza micha będzie nie tylko pieścić nasze kubki smakowe, ale i cieszyć oczy. Ulubione przykłady? Warzywa: marchew, brokuły, kalafior, brukselka, fasolka szparagowa, ogórki, pomidory, papryka. Owoce: jabłka, borówki, truskawki, banany, pomarańcze, mango, suszone owoce.
4. Białko – Żeby zapewnić sobie stały dopływ energii, warto zadbać o białko. Najlepszą częścią komponowania bowla jest to, że możesz dostosować go do swoich preferencji żywieniowych – wegańskie, wegetariańskie czy mięsne – ważne żeby były zdrowe :) Do moich ulubionych porcji protein należą: tofu, tempeh, soczewica, bób, ciecierzyca, jajko, twaróg, czerwona fasola.
5. Dobre tłuszcze – zagwarantują dobrą przyswajalność witamin A, D, E i K oraz prawidłowe działanie naszego układu hormonalnego. Do moich ulubionych należą: awokado, orzechy, pestki dyni czy słonecznika.
7. Dodatki – Jeśli na tym etapie jeszcze brakuje Ci tekstur (np. nic nie chrupnie) albo brakuje tej wisienki na torcie, która sprawi, że nasza miska nabierze Insta-wyglądu – to jest ostatni moment żeby uzupełnić naszą miskę apetycznymi dodatkami. Ja najczęściej dodaję: kiełki, hummus, masło orzechowe, tahini, jogurt, gochujang, szczypiorek, kolendra.
PRZYKŁADY BUDDHA BOWL
Ramen – japońskie danie składające się z rosołu, makaronu i innych dodatków. Ramen, w przeciwieństwie do innych tradycyjnych japońskich zup, zawiera czerwone mięso, podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosowało się głównie ryby i warzywa. Ramen nie ma sformalizowanego przepisu, a każdy kucharz wymyśla własną recepturę.
Bibimbap – to popularne danie kuchni koreańskiej. Tradycyjnie to ryż z warzywami, wołowiną i jajkiem, przyprawione pastą z papryczek chili (tzw. Gochujang). Obenie ryż częśto zamienia się na dowolny rodzaj kaszy, dodaje warzywa, a wołowinę często zastępuje dowolnym rodzajem protein (np. tofu).
Sezamowy soba z tofu – Popularny w kucni japońskiej makaron z mąki gryczanej. Najczęściej występuje w kolorze brązowym, ale można też dostać jasny makaron z dodatkiem mąki pszennej. Podawany jako makaron, na gorąco i na zimno, a nawet w bulionie.
Strona główna