W Pad Thai zakochałem się, kiedy moja obecna narzeczona zabrała mnie do tajskiej restauracji Samui w Krakowie. W zasadzie był to początek mojej fascynacji całą kuchnią tajską. Jest ona pełna aromatycznych przypraw o bardzo zdrowotnych właściwościach. Pad Thai ma bardzo bogaty smak i stanowi kompletny posiłek, dostarczający w odpowiednich proporcjach: węglowodanów (z bezglutenowego makaronu i warzyw), białka (tofu lub krewetki), zdrowego tłuszczu (orzechy) i działający korzystnie na odporność (charakterystyczne przyprawy, jak np. chili czy imbir).
PRZEPIS
Pad Thai to tradycyjny street food pochodzący z Tajlandii. Pad thai jest to makaron ryżowy smażony z jajkiem, tofu, krewetkami, różnymi warzywami i przyprawami tajskimi oraz sosem z tamaryndowca (w skrócie). Istnieje również wersja wegetariańska, w której sos rybny zastępuje jasnym się sosem sojowym oraz pomija krewetki.
Pad Thai zyskał popularność w Tajlandii w czasie II wojny światowej. Od tego czasu stał się jedną z narodowych potraw Tajlandii. Obecnie niektórzy uliczni sprzedawcy dodają do Pad Thai wieprzowinę w celu wzbogacenia smaku (choć oryginalny przepis jej nie zawiera). Niektórzy nadal używają oryginalnego przepisu. Jest to szybkie, smaczne i pożywne danie, które zyskało popularność w wielu krajach na całym świecie, a obecnie znajduje się na 5-tym miejscu w rankingu 50-ciu najsmaczniejszych potraw świata, sporządzonej przez prestiżowy CNN-go.
SKŁADNIKI:
Sos do Pad Thai:
- łyżeczka pasty z tamaryndowca
- 2 łyżeczki sosu sojowego
- 2 łyżeczki sosu rybnego*
- 2 łyżeczki cukru
Pad Thai:
- 60g makaronu ryżowego
- 50g tofu
- 1/2 marchewki
- 1/4 średniej papryki
- 1/2 papryczki peperoni
- 1/2 cebuli
- 1 duży ząbek czosnku
- 2 średnie pieczarki
- łyżeczka świeżego imbiru
- siekane orzechy nerkowca lub ziemne – do posypania
- 2 łyżki oliwy (do smażenia)
- 1 jajko (opcjonalnie – można pominąć w wersji vegan)
*Sos rybny jest używany w Tajlandii zamiast soli do przyprawiania potraw. Weganie mogą go zastąpić jasnym sosem sojowym, ewentualnie doprawiając solą (himalajską albo czarną – kala namak)
PRZYGOTOWANIE:
- Przygotowujemy sos do Pad Thai – wszystkie składniki mieszamy i ucieramy z cukrem.
- Przygotowujemy składniki do właściwego dania – Marchew kroimy w paski, paprykę oraz pieczarki w większe kawałki, cebulę w pióra, czosnek w plastry. Tofu kroimy w kostkę (ewentualnie marynujemy w sosie sojowym i chili). Imbir kroimy drobno lub ścieramy na tarce.
- Rozgrzewamy oliwę w woku. Całość smażymy na dużym ogniu, energicznie i szybko.
- Wrzucamy tofu, cebulę, czosnek i imbir. Wszystko podsmażamy do utraty surowości.
- Na tym etapie zaczynamy gotować makaron ryżowy według instrukcji (zazwyczaj zalewamy wrzątkiem i czekamy ok. 3 minut).
- Odsuwamy na brzeg woka przesmażone warzywa i dorzucamy kolejne składniki (marchew, pieczarki, paprykę), podlewając częścią sosu do Pad Thai.
- Na ściankę woka wbijamy jajko i czekamy aż się zetnie. Mieszamy z pozostałymi składnikami.
- Dodajemy makaron sojowy i sos do Pad Thai. Całość energicznie mieszamy.
- Rozkładamy na talerze, dekorujemy np. kolendrą czy płatkami chili oraz posypujemy posiekanymi orzechami.