Pulpety jaglane

Pulpety z kaszy jaglanej to kolejna opcja na wykorzystanie tej wyjątkowej kaszy w naszej kuchni. Są dość szybkie w przygotowaniu i można z nimi stworzyć przynajmniej kilka fantastycznych, energetycznych obiadów.

Kasza jaglana to jeden z najbardziej odkwaszających produktów, po który możemy łatwo sięgnąć. Oprócz tego, jest bogata w witaminy (B1, B2, B6) i minerały (żelazo, miedź, krzem, cynk) i jest bezglutenowa. Aż się prosi, żeby używać jej jak najczęściej. Pulpety to bardzo ciekawa opcja, kiedy jesteśmy znudzeni jedzeniem jej ciągle w postaci sypkiej czy na mleku.

Właśnie z takiej nudy wynikła moja potrzeba poszukania jakiejś innej możliwości wykorzystania kaszy jaglanej. Jest ona świetnym „lepiszczem”, więc czemu by nie wyrolować paru kulek i nie wrzucić do piekarnika? Do ugotowanej kaszy jaglanej można w zasadzie dorzucić cokolwiek nam się spodoba – mnie zachciało się trochę więcej białka, więc dorzuciłem jeszcze soczewicę i trochę przypraw.

PRZEPIS

pulpety

Pulpety jaglane są szybkie w przygotowaniu – nie trzeba nic mielić. Ugotowaną kaszę i soczewicę po prostu mieszamy z resztą składników i wrzucamy na 20 minut do piekarnika. Możemy je przygotować również jako kotlety (lekko spłaszczyć), upiec lub usmażyć na patelni.

Moja propozycja to klasyczny smak kaszy jaglanej, lekko przełamany soczewicą i wędzoną papryką. Do jaglanej bazy możemy dodać przeróżnych innych dodatków, np. ciecierzycy, zielonego groszku albo suszonych pomidorów (bardzo dobrze smakują z makaronem pełnoziarnistym). Co kto lubi.

SKŁADNIKI (15 pulpetów):

Pulpety:

  • 180 g (1 szklanka) kaszy jaglanej
  • 70 g czerwonej soczewicy
  • 750 ml (3 szklanki) wrzącej wody
  • 1/2 cebuli
  • 1 jajko lub 1 łyżka płatków owsianych (jako zamiennik jajka dla wegan)
  • przyprawy: sól, pieprz, papryka wędzona, papryka czerwona słodka, oregano (lub inne zioła)
  • dodatki: sos (pomidorowy, grzybowy), makaron pełnoziarnisty

PRZYGOTOWANIE:

  1. Kaszę jaglaną przepłukać dobrze ciepłą wodą lub uprażyć chwilę w rondlu (na sucho), po czym zalać wrzątkiem (2 szklanki) i gotować 15-20 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Odstawić kaszę pod przykryciem żeby chwilę przestygła i doszła.
  2. Soczewicę zalać wrzątkiem i gotować 10-15 minut. Można soczewicę gotować razem z kaszą jaglaną.
  3. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić, po czym wszystkie składniki wymieszać z jajkiem (lub wcześniej przygotowanymi płatkami owsianymi*) oraz przyprawami.
  4. Pulpety lepimy wilgotnymi dłońmi. Żeby uzyskać 15 pulpetów, każdy powinien ważyć ok. 45-50 g.
  5. Pulpety ułożyć na blasze (lub macie/papierze do pieczenia) lekko skropionej olejem i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C przez ok. 20-30 minut.
  6. Podawać z ulubionym sosem (np. pomidorowym, grzybowym) lub makaronem.

* 1 łyżka zmielonych płatków owsianych (+3 łyżki wody) = odpowiednik 1 jajka

 pulpety w sosie

ENERGIA (1 pulpet, ok. 45 g):  71 kcal

MAKRO: W  11 g / B 4 g / T 1 g
Błonnik 1 g /

Strona główna

print
Facebooktwitterrssinstagram

Facebooktwitter