Kiedy przyjdzie ten moment, w którym okazjonalne bieganie przeistacza się w pasję i najważniejsze staje się ciągłe doskonalenie oraz poprawa wydajności, a Ty zaczynasz szukać… jak jeszcze lepiej trenować? Jak jeszcze szybciej się regenerować? Gdzie jeszcze szukać pomocy? Powiem jedno – Compex!
Na elektrostymulatory Compex trafiłem po raz pierwszy w podczas swojego pierwszego startu w biegu górskim w Szczawnicy w 2015. Po dobiegnięciu na metę, kiedy wygłodniały krzątałem się szukając czegoś, w czym mogę zatopić zęby, zahaczył mnie przedstawiciel firmy Compex i spytał czy nie chcę rozmasować nóg po biegu. Kulasy były trochę zesztywniałe, więc z radością się zgodziłem. Chwilę później, oklejony elektrodami, siedziałem na stole do masażu, a jakiś dziwny sprzęt puszczał mi prąd w nogi… nie do końca tego się spodziewałem… Jakkolwiek dziwne to było uczucie, po zabiegu czułem się dużo lżej, a następnego dnia DOMSy praktycznie nie dokuczały. Zainteresowałem się tym sprzętem, ale cena, wtedy kosmiczna, szybko sprowadziła mnie na ziemię. Może kiedyś…
Po 3 latach wracam do tematu – sprzęt stał się nieco bardziej przystępny cenowo, dystrybucja lepsza… no i sytuacja wymusiła poszukiwania czegoś, co pomoże mi jeszcze lepiej trenować. Z pomocą przyszedł sklepfitcast.pl – autoryzowany dystrybutor elektrostymulatorów Compex w Polsce. Bardzo dobry kontakt i kompetentna obsługa firmy spowodowała, że zdecydowałem się zostać właścicielem Compex SP 6.0. Jeśli będziecie kiedyś na kupnie elektrostymulatora albo akcesoriów, z czystym sumieniem mogę polecić sklepfitcast.pl.
A jak się sprawuje sam Compex SP 6.0? Już mówię :)
PODSTAWOWE INFORMACJE
- marka – COMPEX
- model – COMPEX SP 6.0
- zastosowanie – zwiększa siłę, przywraca objętość mięśni, relaksuje i przyspiesza regenerację
- w zestawie – elektrostymulator bezprzewodowy, 4 moduły, stacja dokująca, ładowarka , Kabel USB, saszetka transportowa, komplet elektrod ze złączem EasySnap
- cena katalogowa – 3899 zł
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
- Technologia: Bezprzewodowa, I.C.P – zintegrowany program treningowy (połączenie przez internet)
- Liczba kanałów: 4, Liczba programów: 30, Moc: 120 mA, 150 Hz, 400 us, Ładowanie baterii mniej niż dwie godziny
- Gwarancja: 2 lata + 1 rok, dodatkowy rok po zarejestrowaniu urządzenie
- Unikalna technologia MI (Inteligencja Mięśniowa) – MI-SCAN, MI-RANGE,
- 10 programów TRENING, 8 programów ŁAGODZENIE BÓLU, 5 programów FITNESS, 5 programów ODNOWA/MASAŻ, 2 programy REHABILITACJA
ELEKTROSTYMULACJA
Elektrostymulacja EMS (electric muscle stimulation) wykorzystuje impulsy prądowe o małej częstotliwości. Wykorzystuje się je żeby wywołać skurcz mięśnia lub grupy mięśniowej, a także w terapii przeciwbólowej o oraz poprawienia odżywienia tkanek.
Skurcz fizjologiczny, czyli naturalny, wywoływany jest przez bodziec wysłany z ośrodkowego układu nerwowego. Podczas takiego skurczu, skurcze poszczególnych włókien mięśniowych nakładają się na siebie, a zatem nie wszystkie włókna ulegają pobudzeniu jednocześnie. W przypadku skurczu wywołanego zewnętrznie wszystkie włókna pobudzane są w jednym momencie.
EMS, za pomocą serii zaprojektowanych impulsów o odpowiedniej modulacji, dąży do wywołania tzw skurczu tężcowego, zbliżonego do naturalnego.
EMS stosuje się przede wszystkim w fizjoterapii, w przypadku uszkodzonych mięśni, w porażeniach i niedowładach. W takich sytuacjach chodzi o niedopuszczenie do degeneracji mięśnia, aż do momentu regeneracji uszkodzonych nerwów. Jednak elektrostymulacja zyskała również popularność jako narzędzie poprawiające sylwetkę (rozbija celulit, spala tkankę tłuszczową, rzeźbi mięśnie) i wspomagająca regularną aktywność fizyczną. Widocznie poprawia tonus mięśni, dzięki czemu wzmacniany jest efekt ćwiczeń fizycznych.
EMS od kilku lat staje się coraz popularniejsze, ze względu na możliwość wspomagania treningu siłowego, ale również jako narzędzie rehabilitacji i profilaktyki czy odzyskiwania sprawności fizycznej po treningu dla sportowców.
COMPEX SP 6.0
PRZEZNACZENIE – Elektrostymulator Compex to bardzo wszechstronne urządzenie, które może nam służyć jako domowy rehabilitant, masażysta i trener personalny w jednym. Przy przeciążeniach, odpowiedni program zadziała przeciwbólowo, rozluźni mięśnie, a w przypadku poważnych kontuzji pomoże w odbudowie masy mięśniowej po dłuższym utrzymaniu kończyny w bezruchu. Po ciężkich treningach czy zawodach, Compex pomoże rozluźnić mięśnie i przyspieszyć regenerację oraz odżywienie tkanek, dzięki czemu szybciej będziemy gotowi do kolejnego wysiłku. Jeszcze inne wykorzystanie elektrostymulatora to zwiększenie obciążenia podczas treningu w celu poprawy siły, szybkości czy objętości mięśni.
WERSJE – Elektrostymulator Compex występuje w dwóch liniach – Fitness i Sport. Linia Fitness to trzy wersje, natomiast linia sport występuje w czterech wersjach: SP 2.0, SP 4.0 (wersje przewodowe), SP 6.0, SP 8.0 i WOD (bezprzewodowe). Poszczególne wersje, różnią się przede wszystkim ilością wbudowanych programów, ale także „inteligencją” urządzeń – wyższe wersje (6.0, 8.0 i WOD) w pełnym zakresie dostosowują obciążenia do stanu mięśnia w danej chwili. Te wersje posiadają również możliwość połączenia z internetem i zgrania historii urządzenia do indywidualnego konta użytkownika – pełną listę różnic pomiędzy danymi wersjami znaleźć można na stronie sklepfitcast.pl
PROGRAMY – Opisy programów w samym urządzeniu czy instrukcji obsługi są dość ubogie. Niektóre programy wydają się identyczne i mieć taki sam efekt (np. „bóle mięśniowe” i „redukcja bólu mięśnia”), dlatego bardzo przydaje się ściąga, którą zaczerpnąłem ze strony sklepfitcast.pl. Kiedy już ogarniemy podstawowe programy i przetestujemy je po kilka razy, sami zaczynamy czuć, których programów kiedy używać – efekty odczuwalne są naprawdę szybko. Dodatkowo, na anglojęzycznej stronie producenta oraz na Youtube jest cała masa przydatnych informacji jak np. dużo szersza lista miejsc aplikacji elektrod czy różne tutoriale dla lepszego wykorzystania Compex w treningu.
CONDITIONING – TRENING:
- WARM UP – ROZGRZEWKA – przygotowanie mięśni przed wysiłkiem
- POTENTIATION – WZMOCNIENIE PRZEDSTARTOWE – przygotowanie mięśni bezpośrednio przed zawodami
- ENDURANCE – WYTRZYMAŁOŚĆ – poprawia wyniki w sportach wytrzymałościowych (najlepiej robić jako osobny trening na wybrane partie mięśniowe w dni poza treningiem w klubie)
- RESISTANCE – ODPORNOŚĆ – zwiększenie zdolności mięśnia w utrzymaniu długotrwałego wysiłku (jako osobna jednostka treningowa)
- STRENGTH – SIŁA – zwiększenie siły i szybkości skurczy mięśniowych
- EXPLOSIVE STRENGTH – SIŁA EKSPLOZYWNA – zwiększenie eksplozywności
- MUSCLE BUILDING – BUDOWA MIĘŚNIA – zwiększenie objętości mięśni
- CAPILLARISATION – KAPILARYZACJA – poprawienie przepływu krwi (przed treningiem)
- CROSS-TRAINING – TRENING MIESZANY – ćwiczenie różnych trybów pracy mięśni w różnych sekwencjach
CORE STABILISATION – STABILIZACJA TUŁOWIA – wzmocnienie mięśni głębokich dolnego odcinka kręgosłupa oraz brzucha - HYPERTROPHY – HIPERTROFIA – przerost mięśnia, znaczne zwiększenie objętości mięśni
PAIN MANAGEMENT – ŁAGODZENIE BÓLU
- PAIN MANAGEMENT TENS – TENS PRZECIWBÓLOWY – łagodzenie wszystkich rodzajów bólu miejscowego
- REDUCE MUSCLE TENSION – ZMNIEJSZENIE NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO – zmniejszenie napięcia mięśni
- MUSCLE PAIN – BÓLE MIĘŚNIOWE – uśmierzanie bólu mięśni poprzez akcje blokujące ból
- NECK PAIN – BÓL KARKU – zredukowanie bólu w okolicach szyi
- BACK PAIN – BÓL PLECÓW – zredukowanie bólu mięśni pleców
- TENDINITIS – ZAPALENIE ŚCIĘGIEN – przeciwdziałanie bólowi w zapaleniu ścięgien
- HEAVY LEGS – CIĘŻKIE NOGI – wyeliminowanie uczucia ociężałych nóg
- CRAMP PREVENTION – zapobieganie skurczom mięśniowym
RECOVERY/MASSAGE – REGENERACJA/ MASAŻ
- TRAINING RECOVERY – REGENERACJA PO TRENINGU – odnowa po wysiłku fizycznym (po każdym wysiłku)
- COMPETITION RECOVERY – REGENERACJA PO ZAWODACH – odnowa po zwiększonym wysiłku fizycznym
- REDUCE MUSCLE SORENESS – REDUKCJA BÓLU MIĘŚNIA – skrócenie i zmniejszenie intensywności bólu mięśni
- RELAXING MASSAGE – MASAŻ RELAKSACYJNY – odprężenie, efekt relaksu
- REVIVING MASSAGE – MASAŻ PRZYWRACAJĄCY – wyeliminowanie uczucia zmęczenia
REHABILITATION – REHABILITACJA
- MUSCLE ATROPHY – ATROFIA MIĘŚNIOWA – odbudowa masy mięśniowej w przypadku dłuższego unieruchomienia
- REINFORCEMENT – WZMOCNIENIE – utrwalenie efektów odbudowy mięśni
FITNESS – FITNESS
- FIRM YOUR ARMS – WZMOCNIJ RAMIONA – odbudowanie jędrności ramion; kształtowanie mięśni
- TONE YOUR THIGHS – KSZTAŁTOWANIE MIĘŚNI UD – odbudowanie jędrności ud
- GET A 6 PACK – SZEŚCIOPAK – budowanie i wzmacnianie mięśni brzucha, ujędrnianie
- SHAPE YOUR BUTTOCKS – KSZTAŁTOWANIE POŚLADKÓW – ujędrnianie i tonowanie pośladków
- FIRM YOUR STOMACH – odzyskiwanie talii
PIERWSZE WRAŻENIE
Otwieranie pudełka z Compexem to prawdziwa frajda. Wszystko elegancko zapakowane w solidne, duże pudło. W większości nie lubię tego triku marketingowego, ale w przypadku drogich sprzętów (profesjonalnych czy ekskluzywnych) jest to jak najbardziej na miejscu. Samo urządzenie jest malutkie, ale wielkie, eleganckie pudło powoduje, że czujemy na co wydaliśmy tyle pieniędzy. Wyobraźcie sobie co byście czuli, gdyby sprzęt, za który daliście blisko 4 tysiące złotych, przyszedł w małym, kartonowym pudełeczku.
Compex SP 6.0 to urządzenie bezprzewodowe. Na cały zestaw składa się elektrostymulator (mały komputerek mieszczący się w dłoni), 4 moduły bezprzewodowe, stacja dokująca, ładowarka, etui transportowe i komplet elektrod różnego typu (5×5 cm, 5×10 cm z jednym złaczen, 5×10 cm z dwoma złączami EasySnap).
Z początku strach bierze na ilość elementów, które wyciąga się z pudełka, ale krótkie zapoznanie z instrukcją obsługi sprawia, że zaraz wszystko staje się jasne. W sumie obsługa bardzo prosta i teraz tylko trzeba ogarnąć, które programy do czego służą… bo jest ich cała masa!
COMPEX DLA BIEGACZY
Ja posiadam elektrostymulator Compex SP 6.0 i testowałem, jak sprawuje się w moim treningu biegowym. Przede wszystkim skupiłem się na podstawowych bolączkach biegaczy – przeciążeniach mięśni kończyn dolnych, zbyt wolnej regeneracji i zbyt dużym napięciu mięśni.
ULUBIONE PROGRAMY – Muszę przyznać, że najczęściej korzystałem z programów TRAINING RECOVERY i COMPETITION RECOVERY, używając ich na łydkach lub udach po mocniejszych treningach czy zawodach. Tutaj też zauważyłem najbardziej spektakularne efekty. Nawet po najcięższych treningach, użycie Compexa powodowało szybkie rozluźnienie mięśnia i dużo szybszą regenerację.
Testowałem również programy relaksacyjne, a także kilka programów czysto treningowych. Programy relaksacyjne pracują z nieco inną częstotliwością niż programy przywracające (wspomniane wyżej) i rzeczywiście zapewniają fajne rozluźnienie mięśni. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę programów treningowych – testowałem je wybiórczo i muszę stwierdzić, że po mocnej sesji naprawdę czuć, że mięśnie pracowały. Widzę tu ogromny potencjał wspomagający w treningu lub pozwalający utrzymać siłę mięśnia w trakcie rehabilitacji. Compex pozwala odizolować dany mięsień, dzięki czemu nie obciążamy np. przeciążonych stawów sąsiadujących.
Należy jednak pamiętać, że Compex powinien stanowić pomoc, a nie zastępstwo dla treningu. W realnym treningu, oprócz danego mięśnia, pracują również ścięgna, stawy, mięśnie antagonistyczne itp. Jeśli pracujemy na odizolowanym mięśniu, możemy doprowadzić do sytuacji, kiedy mięsień jest dużo mocniejszy niż okoliczne tkanki i możemy doprowadzić do kontuzji w słabszych, niećwiczonych miejscach.
Programy Mi-Scan i Mi-Range na początku programu zawsze analizują stan napięcia mięśniowego i odpowiednio dobierają optymalna moc elektrod do stanu mięśnia w danej chwili. Różnice w wybieranej mocy pracy elektrod po różnych treningach były zauważalne – po bardzo ciężkich treningach, elektrody dobierały inną moc, na co moje mięśnie ewidentnie lepiej reagowały. Dodatkowo, za każdym razem zróżnicowana była moc pracy dla każdej nogi. Bardzo doceniam obecność tych programów – gdyby nie one, prawdopodobnie sam nie dobrałbym mocy tak dobrze i efekty byłyby dużo gorsze. Dla tych funkcji naprawdę warto dopłacić do wyższego modelu.
ŻYWOTNOŚĆ ELEKTROD – W zestawie z Compexem dostajemy 3 zestawy elektrod samoprzylepnych. Według producenta, są one przeznaczone do użytku przez jedną osobę, a ich żywotność jest określona na maks. 30 użyć. To oznaczałoby, że jeżeli używamy jednego rodzaju elektrod (np. codziennie używamy tego samego programu), po miesiącu musimy kupić nowy zestaw (44 zł). Rzeczywistość jest nieco łaskawsza – rzeczywiście, ja najczęściej używam programu „training recovery”, który pracuje na elektrodach 5x10cm z jednym klipsem. Używając elektrod i dbając o nie zgodnie z sugestiami w instrukcji, można spokojnie używać ich dwukrotnie dłużej. Po ok. 60 użyciach niestety zaczynają się odklejać i trzeba kupić nowe. Niemniej jednak, nie jest tak źle, jakby się wydawało.
Dodatkowo, są na rynku dostępne też zamienniki dla oryginalnych elektrod – nie testowałem ich jednak i nie wiem na ile dobrze przewodzą i jaka jest ich żywotność. Natomiast są dwukrotnie tańsze.
CZAS PRACY NA ŁADOWANIU – Urządzenie sterujące ma bardzo długo działającą baterię – dzięki możliwości zgrania historii urządzenia do aplikacji internetowej Compexwireless.com wiem, że wytrzymuje ono spokojnie do 30 użyć (zależy jakich programów używamy). Prędzej rozładowują się same moduły bezprzewodowe, bo po ok. 15 użyciach pokazują już, że chcą jeść. Nie próbowałem jednak rozładowywać ich absolutnie, tylko podłączałem jak zostawała jeszcze jedna kreska baterii.
Ładowanie całego kompletu to ok. godzinka, więc nie jest to bardzo uciążliwe. W zasadzie, na kilkudniowy wyjazd nie zabieram nigdy bazy ładującej, a jedynie podręczną saszetkę z urządzeniem i modułami.
CO MÓWIĄ INNI BIEGACZE?
Natalia Tomasiak: Moja przygoda z urządzeniem Compex zaczęła się kilka lat temu, kiedy okazało się ze mam spore problemy z plecami. Zaczęłam wtedy używać Compexa, w szczególności ze względu na prądy TENS, które pomogły mi rozluźnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W chwili obecnej dorobiłam się najwyższego modelu i tutaj faktycznie można więcej „powojować”. Aktualnie dalej korzystam z prądów TENS, bo muszę dbać cały czas o kręgosłup, zęby się nie posypać. Jeśli chodzi o wykorzystanie urządzenia na partie mięśniowe, przede wszystkim używam go na „czwórki” oraz łydki, wykorzystując program do redukcji napięcia mięśniowego oraz masaż relaksacyjny.Osobiście dużo pracuję przed komputerem i jeśli tylko mam możliwość, po prostu zakładam wtedy na nogi elektrody – takie 2 w 1 ;)
Marcin Świerc: Compex to dla mnie głównie regeneracja i trening. Fajne uzupełnienie treningu i zabiegów fizjo. Systematycznie używanie szybko się zwraca w postaci wymiernych efektów.
PODSUMOWANIE
Piszę tę recenzję z perspektywy biegacza, ale każdy znajdzie w tym urządzeniu coś dla siebie – jest tu masa programów treningowych, które co najwyżej liznąłem, ponieważ dla mnie najważniejszy jest aspekt regeneracyjny elektrostymulatora. W tej materii uważam, że jest to nieocenione urządzenie.
Urządzenie na pewno przyda się osobom o zwiększonej potrzebie regeneracji, zmagających się z przeciążeniami lub o zwiększonym napięciu mięśniowym. Tutaj programy regeneracyjne i rozluźniające zdziałają cuda. Korzyści odniosą również osoby już zmagające się z kontuzjami, ponieważ Compex pozwoli na odbudowę osłabionych mięśni lub utrzymanie masy mięśniowej w czasie unieruchomienia kontuzjowanej kończyny.
Programów treningowych nie testowałem zbyt intensywnie, ale producent i dystrybutorzy twierdzą, że bardzo dobrze sprawdzają się one w formie wspomagania ćwiczeń, gdzie zwiększają obciążenie w trakcie serii wykonywanych ćwiczeń.
Dla kogo NIE jest Compex? Dla tych, którzy oczekują cudów i tego, że podepną się do stymulatora i praktycznie bez treningu urosną im mięśnie i zyskają śliczny kaloryfer. Niestety, Panie i Panowie – samo się nie zrobi !
Jeśli uważasz, że ten artykuł jest interesujący, podziel się nim z innymi, korzystając z przycisków mediów społecznościowych pod tekstem. Jeśli nie chcesz się dzielić, może przynajmniej go polubisz? 🙂
—————————-
Źródła:
https://www.compexusa.com/muscle-stimulation
https://www.compexwireless.com/en_EU/static/content/art/EMS
https://sklepfitcast.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrostymulacja