Biegnij z Głową! – recenzja książki Marcina Ignacyka

Rozpocznij swoją biegową przygodę w zupełnie innym stylu.  Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej. Odbierz mapę i biegnij z głową!

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Książka skierowana jest do początkujących biegaczy, którzy chcą spróbować swoich sił w biegu na orientację. Oprócz charakterystyki biegów z mapą, w książce znajdziemy informację o przygotowaniach do zawodów, metodach nawigacji oraz wskazówkach treningowych. Po przeczytaniu książki pierwszy jak i każdy kolejny bieg na orientację będzie wielką przyjemnością oraz pasmem świadome podejmowanych decyzji nawigacyjnych.”

O AUTORZE

Marcin Ignacyk – na co dzień zajmuje się informatyką, po pracy ma czas na realizację swoich pasji. Z wielu zainteresowań takich jak: żeglarstwo, elektronika, wędkarstwo, gry planszowe to sport stawia na pierwszym miejscu. W 2012 rozpoczął regularne treningi biegowe by ukończyć swój pierwszy w życiu triathlon. Kluczowym rokiem w jego sportowej przygodzie był rok 2013, kiedy to po raz pierwszy wziął udział w biegu na orientację. Od tego momentu imprezy na orientację na stałe zagościły w jego kalendarzu biegowym. Uczestnictwo w tego typu zawodach oraz miłość do sportu zmotywowała go do napisania książki o tej tematyce, by każdy mógł poznać tę wspaniałą formę aktywnego spędzania czasu.

O KSIĄŻCE

Książka została wydana w tym roku (2016) przez Wydawnictwo Psychoskok i jest dostępna w formie ebooka. Treść książki została zawarta na 90 stronach i została podzielona na 4 rozdziały:

  • Charakterystyka biegu na orientację – zostaje tu przedstawiony ogólny obraz tego typu zawodów, ich popularność w Polsce oraz korzyści jakie daje uczestnictwo w tego typu biegach
  • Przygotowanie teoretyczne – poznajemy w nim zasady posługiwania się mapami stworzonymi na potrzeby biegów na orientację, sposoby nawigacji oraz inne podstawy teoretyczne, które dają dobre zaplecze dla amatorów, którzy jeszcze nie brali udziału w tego typu zawodach
  • Jedziemy na zawody – rozdział bardziej praktyczny, traktujący o tym co zastaniemy na miejscu oraz opisujący przebieg zawodów, a także możliwe strategie działania w dążeniu do ukończenia biegu.
  • Porady treningowe – nieco ogólnej teorii dla biegaczy dotyczącej planowania i realizacji treningów przygotowawczych, nie tylko, ale przede wszystkim do zawodów terenowych.

Książka jest napisana w formie przewodnika „dla początkujących”. Podczas całej lektury miałem nieodparte wrażenie, jakbym czytał post zamieszczony na jakimś blogu biegowym. Nie jest to do końca pozytywne odczucie w przypadku, kiedy zapłaciłeś za książkę. Niemniej jednak, zawartość merytoryczna jest warta swojej ceny. Prostota języka jest w tym przypadku plusem, ponieważ przekłada się to na jasność przekazu. Znajdziemy tu trafione przykłady dla przekazywanej teorii (również graficzne symbole, jakie możemy znaleźć w mapach dostarczanych uczestnikom biegów przez organizatorów). Tematyka jest przedstawiona dobrze i wyczerpująco.

Część teoretyczna jest dobrze rozbudowana i na pewno zachęca i daje dobre przygotowanie dla osób, które zastanawiają się nad rozpoczęciem przygody z biegami na orientację. Widać, że autor jest fascynatem tego typu biegów i ogromną radość sprawia mu to, co jest ich istotą, czyli planowanie i nawigacja – ta część książki została dopieszczona i naprawdę szczegółowo opisana.

Czuję lekki niedosyt z powodu drugiej połowy książki. Chciałbym przeczytać nieco więcej o samym uczestnictwie w zawodach – więcej przykładów ze strony autora, jego doświadczeń i historii. Takie elementy pobudzają wyobraźnię i zachęcają jeszcze bardziej do spróbowania własnych sił w biegach na orientację.

Również część dotycząca porad treningowych, w mojej ocenie, została potraktowana dość pobieżnie. Zdaję sobie sprawę, że książka jest skierowana do osób początkujących, ale spodziewałbym się tu, poza np. opisem treningowych stref tętna, innych praktycznych porad treningowych – na przykład elementów treningu, jakie stosuje czy poleca autor dla najlepszego przygotowania organizmu. W końcu inaczej przygotowujemy się do sprintu, inaczej do maratonu a jeszcze inaczej do biegów terenowych.

PODSUMOWUJĄC

Jeśli już biegasz i znasz podstawy treningu, ale nudzi Cię codzienne klepanie kilometrów po szosie i zastanawiasz się nad czymś nowym i ciekawym, z pewnością jest to książka dla Ciebie. Marcin Ignacyk bardzo dokładnie opisał podstawy biegów na orientację i po przeczytaniu tej książki będziesz w stanie zdecydować czy ten rodzaj biegów jest tym, czego szukasz oraz uzyskasz podstawy niezbędne do rozpoczęcia nowej przygody.

Jeśli jednak szukasz tu ogólnych porad treningowych, albo brałeś już udział w kilku biegach na orientację, poszukaj innej pozycji (choć książek na temat biegów na orientację jest jak na lekarstwo) – ta jest skierowana ewidentnie do osób „raczkujących” w temacie.

Zapraszam do zapoznania się z darmowym fragmentem książki:

Strona główna

print
Facebooktwitter

Facebooktwitterrssinstagram